Astronomie,  Evenimente

Înscrie-te la Școala de vară de Astronomie „Descoperă Universul!”, ediția a X-a, 6 – 9 iulie 2022.

06iul.2022
09iul.2022

Școala de vară de Astronomie

De la 19:00 până la 23:30

La Bârlad, Muzeul Vasile Pârvan

Strada Republicii nr.235 (fosta Bancă Agricolă) - Observatorul Astronomic

Organizatori: Muzeul Vasile Pârvan - secția Astronomie, Astroclubului „Perseus”

Şcoala de vară de Astronomie reprezintă un bun prilej pentru promovarea şi popularizarea astronomiei în rândul tinerilor, elevilor şi a publicului larg. Timp de patru zile, membrii Astroclubului „Perseus” vor susţine cursuri pentru o gamă variată de public (elevi, liceeni, studenţi, etc.), adaptate pe înţelesul tuturor. Prezentările se vor desfăşura după un program bine stabilit. Începând cu după amiaza zilei de miercuri 6 iulie, şi până sâmbătă 9 iulie 2022, între orele 19.00 – 21.30, se vor desfăşura cursuri teoretice de astronomie, concursuri şi experimente. După ora 21.30, cursanţii vor participa la observaţii astronomice. Activitatea se va desfăşura la sediul muzeului din strada Republicii nr. 235, unde este şi Observatorul Astronomic.

Înscrierile s-au închis. Toate locurile disponibile au fost ocupate.

Scrieți un comentariu